W 2015 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Czaplinku obchodzi 2 bardzo ważne rocznice - mija 70 lat od powstania jednostki oraz 20 lat od włączenia jej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Opadł powojenny kurz, umilkły wystrzały i armatnie odgłosy, stare piastowskie ziemie powróciły do Polski, na ziemiach odzyskanych zaczęło rozkwitać nowe polskie życie, a do Czaplinka zaczęli napływać kolejni osadnicy. Masowo zdarzające się pożary w miasteczku w roku 1945, jak podejrzewano akcje sabotażowe, spowodowały, że władze miasta oraz miejscowi działacze, którzy swoje losy wiązali z Czaplinkiem podjedli natychmiastowe, skuteczne działania zmierzające do założenia Straży Pożarnej, wówczas jeszcze niewiadomo jakiej. Wdrażano przeróżne możliwości. Utworzenie Straży Przeciwpożarowej z ludności niemieckiej , odpowiedzialnej za zaistniałe pożary( Protokoł nr 6 z posiedzenia Międzypartyjnego w Czaplinku odbytego dnia 3 listopada 1945 roku), utworzenie Straży Ogniowej z ludności cywilnej i w końcu zawiązanie Przymusowej Straży Pożarnej. W tym samym czasie grupa inicjatywna pod kierownictwem prawdopodobnie dh. Kowalczyka Zygmunta, tworzyła grupę strażaków ochotników, jak źródła wskazują posługującą się dwoma wężami, kilkoma wiadrami i siekierą . Wówczas to siedzibą rodzącej się Ochotniczej Straży Pożarnej była niewielka remiza przy ul. Moniuszki, w której już w 1947 roku pojawił się pierwszy samochód pożarniczy marki FORD, wyposażony w mechaniczną motopompę, kilka odcinków wężowych i parę łopat. Samochód ten stanowił podstawowe wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej do roku 1961, kiedy to wybuchł duży pożar budynków mieszkalnych i gospodarczych przy ul. Długiej. Zmagania strażaków przy wymienionym pożarze doceniono i w końcu zauważono, że z ogniem niema żartów. W 1961 roku OSP Czaplinek otrzymała z przydziału Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej, już rodzimej produkcji nowy samochód pożarniczy Star 25 typu GBAM a pod naciskiem działaczy OSP władze miasta przydzieliły teren przy ul Pławieńskiej oraz pozwoliły wybudować wieżę do suszenia węży oraz dwa boksy garażowe, gdzie siedziba OSP znajduje się do dzisiaj.
W między czasie, kwitło przy OSP również życie kulturalne. Odzyskane w 1946 roku poniemieckie instrumenty muzyczne ( protokół z posiedzenia Międzypartyjnego z dnia 29 stycznia 1946roku), na skutek działań ówczesnego Prezesa jednostki, dh Florczaka Władysława, znalazły zainteresowanie i wreszcie użytkowników w skutek czego w 1958 roku powstała dęta orkiestra strażacka, która przy OSP funkcjonowała i dawała powody do dumy strażakom i miastu do roku 1976.
Lata siedemdziesiąte zapamiętaliśmy jako ogromny wkład strażaków czaplineckich w porządkowanie miasta. Wykonywane masowo rozbiórki substancji budowlanych, mające na celu usuwanie poniemieckich budynków szpecących miasto lub stwarzających zagrożenie katastrofami budowlanymi, dały się strażakom we znaki.
Lata siedemdziesiąte, to jednak nie tylko rozbiórki, to jednocześnie okres torpedującego rozkwitu OSP. Z inicjatywy dh Polaka Stanisława, Polaka Henryka, Stanisława Narewskiego i innych przystąpiono, do budowy Sali strażackiej, następnie Domu Strażaka przy ul. Pławieńskiej, a po kolejnych pożarach w mieście, również budowy kolejnych boksów garażowych w celu dosprzętowienia jednostki OSP w kolejny samochód i uzyskania statusu jednostki S-3.
Założenia te się spełniły, w 1975 roku OSP Czaplinek otrzymała nowy samochód pożarniczy Jelcz 315 GCBA, wcześniej przedwojennego Forda zastąpiono Żukiem a Dom Strażaka przemianowano na nowo założony Dom Kultury.
Dużo działo się przez te 60 lat w naszej kochanej STRAŻY, a temu wszystkiemu towarzyszyli zawsze kolejni Prezesi:
- Władysław Florczak - 1948 - 1962
- Henryk Baranowski - 1962 - 1970
- Stanisław Polak - 1970 - 1979
- Jerzy Góralczyk - 1979 - 1983
- Ryszard Polak - 1983 - 1987
- Ryszard Góralczyk - 1987 - 1991
- Adam Czernikiewicz - 1991 - 1995
- Jan Biernat - 1995 - 1996
- Ryszard Góralczyk - 1996 - 2013
- Adam Czernikiewicz - 2013 i nadal.
Na uwagę zasługuje wieloletnia działalność obecnych tu druchów:
Stanisława Polaka, Jerzego Góralczyka oraz Romana Siekiery, których wieloletnia działalność, pozwoliła wychować wielu następnych aktywnych działaczy i uzasadniać wkładany wysiłek w wizerunek naszej 70 letniej, a jednocześnie ciągle młodej OSP.
W 1975 roku w dowód uznania społeczeństwo Czaplineckie, funduje jednostce sztandar, który z powodu przemian dziejowych w roku 1997 zostaje zaktualizowany i w roku 1997 wręczony ponownie.
Rozkazem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nr 17/2/KSRG, z dnia 9 marca 1995 roku, w porozumieniu z Zarządem Głównym ZOSP RP i Samorządem Lokalnym OSP Czaplinek zostaje jako jedna z pierwszych powołana do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.
Wydarzenie to wspiera działania Zarządu OSP a z chwila rozpoczęcia finansowania Systemu z budżetu Państwa, rozwój szczególnie w zakresie technicznym jednostki, staje się ogromny często zbliżający się do normatywów PSP.
Owocem kilkudziesięcioletniego budowania naszego stowarzyszenia jest zrzeszanie 54 członków, wśród których znajduje się 3 członków honorowych.
Dysponujemy czteroma samochodami ratowniczo-gaśniczymi: GCBA Jelcz 014 zakupiony w 1997roku, GBA Mercedes 1222 zakupiony używany w 2007 roku , samochód ratownictwa technicznego Ford Transit, zakupiony w 2004 roku z funduszy Gminy Czaplinek, ZG ZOSP RP, oraz PZU SA. Oraz podnośnik koszowy SH 25 na podwoziu MAN, zakupiony w 2012 roku za kwotę ponad miliona złotych ze środków Gminy Czaplinek, Uni europejskiej oraz WFOŚiGW w Szczecinie.
Dysponujemy dwoma łodziami patrolowo ratowniczymi, dwoma pojazdami pomocniczymi, oraz różnorodnym nowoczesnym sprzętem ratowniczo - gaśniczym.
Rok 2012, to kolejny przełom w rozwoju jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaplinku, kiedy to dzięki działaczom strażackim, Władzom Samorządowym i wreszcie możliwościom korzystania ze środków Uni Europejskiej, z małych ciasnych i niefunkcjonalnych garaży przechodzimy do rozbudowanej nowoczesnej i przestronnej remizy, z zapleczem sanitarnym, kuchennym, szatniami i wreszcie z przestronnymi wygodnymi, a przede wszystkim bezpiecznymi garażami.
Gminne Centrum Ratownictwa to miano jakie nosi dzisiejsza remiza.
W obiekcie znajduje się całe zaplecze OSP, Zarządzanie Kryzysowe oraz całodobowo funkcjonujące Pogotowie Ratunkowe.
Najbardziej istotnym jednak elementem 70 letniej Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaplinku jest zasób wartościowych, o różnej rozpiętości wiekowej ludzi, którym leży na sercu dobro organizacji oraz bezpieczeństwo czaplineckiego społeczeństwa.
Czaplinek 30 maja 2015roku.